דילוג לתוכן

שותפות פורצת דרך - תרומתן של החברות הרב לאומיות לכלכלת ישראל

שר הכלכלה והתעשייה

מכובדיי,

אני גאה להציג בפניכם דו"ח מקיף של היחידה לקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה והתעשייה. דו"ח זה סוקר את תרומתן של חברות רב-לאומיות לכלכלה ולחברה בישראל, והוא חלק ממאמציה של היחידה להרחבת השיח והידע על חשיבותן של ההשקעות הזרות בישראל.

חברות רב-לאומיות ממלאות כיום תפקיד מרכזי בכלכלה העולמית יותר מאי פעם. במדינת ישראל הגידול המשמעותי בהשקעות הזרות, שזינקו לשיא חדש ב-2017, הוא חלק בלתי נפרד מהישגנו הכלכליים. חברות רב-לאומיות תורמות לכלכלת ישראל הן באופן ישיר, בהזרמת הון ליצירת פעילות עסקית ותעסוקה, והן באופן עקיף, בגידול בפריון ובזליגת ידע לחברות ישראליות. מלבד זאת, נוכחות החברות הרב-לאומיות בישראל מבטיחה כי המשק הישראלי ערני למגמות עולמיות, מתייעל וחותר למצוינות.

משרד הכלכלה והתעשייה פועל במגוון דרכים להרחיב את פעילותן של חברות רב-לאומיות בישראל. לשם כך הוקמה Invest in Israel תחת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות. היחידה פועלת כדי למצב את מדינת ישראל כיעד עולמי מוביל להשקעות. פעילותה כוללת: הנגשת מידע וקידום מחקר, מיתוג ושיווק יתרונותיה של הכלכלה הישראלית, ליווי משקיעים זרים וסיוע לחברות זרות לאחר ביצוע השקעה.

אבקש להודות למנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות, זיוה איגר, ולצוות המקצועי והמסור של Invest in Israel על דו"ח ראשון ויסודי זה.

בברכה,
חה"כ אלי כהן
שר הכלכלה והתעשייה

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה

מכובדיי,

בשנים האחרונות רשמה כלכלת ישראל שורה מרשימה של הישגים: אחד הגורמים המרכזיים לכך הוא גידול עקבי ומשמעותי בהיקף הפעילות וההשקעות של חברות רב-לאומיות, שזכו לכינוי "מנוע הצמיחה של העולם".

החברות האלה, בעלות פעילות חובקת עולם, ממקמות את פעילויותיהן במדינות שונות ברחבי העולם בהתאם ליתרונותיהן היחסיים. מסורתית החברות מזהות בישראל את הפוטנציאל הגלום בהון האנושי, בחשיבה החדשנית וברדיפה אחר אתגרים והישגים ובוחרות להקים בה את מרכזי המחקר והפיתוח (מו"פ) שלהן. אנו, במשרד הכלכלה והתעשייה, מאמינים כי הפוטנציאל הכלכלי האנושי בישראל הולם גם את פעילויות התכנון והייצור, בפרט בשיטות ייצור מתקדם, ופועלים כדי להרחיב את פעילות החברות גם בתחום זה.

הדו"ח שבידכם מדגים בצורה מאירת עיניים את את היתרונות הגלומים בהרחבת הפעילות של החברות ובטוחני כי הוא יסייע לקורא להעמיק ולהבין ביתר שאת את מקומן המרכזי של חברות רב-לאומיות בכלכלת ישראל.

בברכה,
שי רינסקי
מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה

סימנייה